Kiraya vermek istiyorum!

MEKANINIZI MEKANSTOK.COM’A KAYDETTİRMEK İÇİN LÜTFEN FORM DOLDURUN!

 LÜTFEN BU LİNKİ TIKLAYARAK FORM DOLDURUN.

Evinizi film, dizi veya reklam prodüksiyonları için bir mekan olarak değerlendirmeye ne dersiniz? Mekanstok.com sektörde 10 yılı aşkın tecrübesiyle, evinizi bu özel projelerde kullanılmak üzere kiralamak isteyen profesyonel prodüksiyon ekipleri ile ev sahiplerini bir araya getiren güvenilir bir platformdur.

Neden Mekanstok.com’u Seçmelisiniz?

Kazançlı bir fırsat: Evinizi kiralayarak ek gelir elde edebilirsiniz. Mekanstok.com, ev sahiplerine adil bir ücret sunar ve projenin türüne göre değişen rekabetçi fiyatlandırmalarla size avantaj sağlar.

Güvenilir işlem süreci: MekanStok, güvenilirlik konusunda en üst düzeyde hizmet sunar. Uzun bir çekim sürecini idare edebilecek tecrübeli bir ekibe sahiptir… Projeyle ilgili sözleşme hazırlanmasında ekibimiz size tam destek sağlayacaktır.

Evinizin özelliklerine saygı: Mekanstok.com, evinizi kullanacak ekiplerin evinizin özelliklerine saygı göstermesine imtina gösterir. Projeye uygun olarak evinizin özelliklerini vurgular ve gizliliğinizi korur.

Kolay ve hızlı süreç: Mekan kiralamak hiç bu kadar kolay olmamıştı! Basit bir kayıt süreci ile evinizi listelemek ve potansiyel projeleri değerlendirmek için MekanStok’u kullanabilirsiniz.

Nasıl Başlayabilirsiniz?

Mekanınızı / evinizi dizi film, reklam veya fotoğraf prodüksiyonlara kiralamak istiyorsanız, şu anda içinde bulunduğunuz sayfada olan yönergelere uygun olarak fotoğraflarını çekin ve birkaç örnek fotoğrafı bu e-posta adresine veya whatsapp üzerinden 0533 235 25 02 no’lu telefona yollayın. Bu sayfanın üst kısmındaki başvuru formunu da doldurarak bize yollayın. Fotoğraflarınız ve mekanınız ön elemeyi geçmesi durumunda, sizinle irtibata geçeceğiz. Bu konuyla ilgili bütün ayrıntılar sayfanın aşağıdaki açılır tablodaki metinlerde detaylı olarak açıklanmış durumda. Lütfen 10-15 dakikanızı ayırarak bütün bilgileri çok dikkatli bir şekilde okuyun. Ancak yine de sormak istediğiniz bir sey olursa; bu e-posta adresine mesajınızı gönderin.

Iris Prodüksiyon San. ve Tic. Ltd. Sti.
Darüssafaka Mah. Gazeteciler Sitesi A4 Blok D:6 34457 Tarabya – Sariyer – İstanbul
Tel: 0536 725 52 30 / 0533 235 2502

Mekanınızı dizi filmlere kiralamanız için önemli bilgiler:

1 - Lokasyon nedir?

Televizyon veya film şirketleri ya da reklam ajansları yeni bir film /prodüksiyon yapmaya karar verdiklerinde önlerine çıkan ilk sorun, bu çekimin yapılacağı yer konusudur. İlk zamanlarda ekipmanlar çok büyük ve ağır olduğu için, çekimlerin stüdyoların dışında yapılabilmesine pek imkan yoktu. Ama günümüzde film veya fotoğraf çekimleri gerektiğinde stüdyonun dışındaki her alanda yapılabilmektedir. Küçük kameralar ve ışık ekipmanları çekimleri istenilen her yerde mümkün hale getirmesinden başka, set giderlerini de olabildiğince azaltmıştır. Bu şekilde, film endüstrisinin mekan / lokasyon bulma ihtiyacını karşılamak üzere yeni bir iş kolu doğmuştur.

2 - Benim mekanım bu iş için kullanılabilir mi?

Neden olmasın? Ancak bu iş için mekanınızın büyük olması çok önemlidir. Çünkü en küçük bir ekip bile, en az 8, 12 veya 15 kişiden oluşmaktadır ve böyle ekibin evinize sığacağından emin olmalısınız. Örneğin, mutfağınızın bir film prodüksiyonu için yeterince büyük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak bu mutfağın yanındaki bir küçük oda kamera ve ses ekibinin işlerini yürütmesine ve yakınındaki bir başka oda da, saç ve makyaj odası olarak kullanılmaya uygun olması işleri çok kolaylaştıracaktır!

3 - Mekanım doğru yerde mi?

Evinizde/mekanınızda küçük boyutlu bir film ekibinin çalışıyor olması bile, ekip içinde ayrı görevdeki kişilerin kendi özel araçlarıyla geleceği evinizin sokağında baş ağrıtacak bir trafik yoğunluğuna neden olabilir. Hatta biraz daha büyük bir ekibin ışıklarını taşıyan bir kamyonun, mobil bir jeneratör  ve katering araçlarının sokağınızı içinden çıkılmaz bir hale getireceğini tahmin edebilirsiniz. Bu anlamda, park alanı ihtiyacı çok önemlidir. Mekanınızın merkeze olan uzaklığı da önemlidir ve günümüzde çoğunluk çekimlerin İstanbul ve yakın çevresinde yapılmakta olduğu gerçeği yadsınamaz. Fakat bu gerçek, çok sıradışı özelliklere sahip ancak merkeze uzak olan mekanınızın film sektöründe kiralanması için hiçbir şansı olmayacağı anlamına da gelmez. Mekanınızın sıradışı özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsanız bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.

4 - Neden mekanstok.com?
5 - Mekanınızın güzel fotoğraflarını çekin ve bize yollayın!

Mekanınıza portalımızda yer vererek müşterilerimize sunmamız için mekanınızın fotoğraflarını bize göndermeniz gerekmektedir. Müşterilerimiz herşeyden önce kiralayacakları mekanın fotoğraflarını görmek isterler. Ancak ilk başta ihtiyacımız olan bir profesyonelin elinden çıkmış fotoğraflar değildir; o mekanı anlatacak güzellikte olan fotoğraflar bize ilk eleme için yetmektedir. Prodüksiyon firmalarının veya fotoğrafçıların zamanları kısıtlıdır ve mekanın keşfi için onlara ayrılan süre sona erdiğinde hangi mekanda filmin çekileceğine karar verilmesi için artık sizlerin göndereceğiniz fotoğraflar bazen çok gerekli olabilir. Ancak karanlık ve net olmayan fotoğraflar, güzel bir vazonun yakından çekilmiş bir fotoğrafı veya romantik bir akşam yemeğinde masa üzerinde yanan mumların yakından çekilmiş fotoğrafları mekan hakkında maalesef yeterli bilgiyi vermeyebilirler.  

Normalde sizin gönderdiğiniz fotoğraflar üzerinden yaptığımız değerlendirmede mekanınız geçer not alırsa, biz kendi fotoğrafçımızı gönderip mekanınızın fotoğraflarını tekrar çekiyoruz. Veya belki de sizin göndermiş olduğunuz harika fotoğraflar yeni bir fotoğraf çekimine gerek bile bırakmayacaktır! Neden olmasın? Doğru şekilde kullanılan modern dijital fotoğraf makinaları tatmin edici sonuçlar vermeye son derece müsaittir. İşte size birkaç ipucu:

6 - Fotoğraf çekerken makinanızı sabit tutun!

Çoğu kişi kompakt makinaların hünerlerine fazla güvenirler ve herhangi bir anda çektikleri fotoğrafların, o anda makinalarının arkasındaki ekranlardan göründükleri kadar net ve güzel olduğunu yanılgısına kapılabilirler. Ancak fotoğraflar bilgisayara aktarılarak gerçek boyutlarında izlendiğinde, maalesef son derece flu ve netsiz oldukları gerçeğiyle yüzleşebilirler.

Bu nedenle net fotoğraflar çekmek için makinanızı sabit tutun; makinanızı bir tripoda (üç ayak) takın; tripod yoksa bir monopoda (tek ayak) takın; o da yoksa, fotoğraf çekerken yanınızda bulunan birinin omuzundan faydalanın! Arkadaşınızı fotoğrafı çektiğiniz yöne doğru ayakta durmasını isteyin ve siz fotoğraf makinanızı tuttuğunuz ellerinizi onun omzuna  koyarak, fotoğraf çekerken makinasının titrememesini sağlayın. Yeter ki fotoğraflar net olsun ve bize mekan hakkında bilgi versin. Bu arada biz gerek görürsek, kendi fotoğrafçımızı göndererek mekanın fotoğraflarını bir kez daha çekeceğiz.

7 - Küçük fotoğraflar ise yaramaz!

Makinanızın ayarını medium (orta) veya large (büyük) şeklinde ayarlayın. Bize gönderdiğiniz fotoğraflar en az 1600 pixel büyüklüğünde olsun.

8 - Geniş açı kullanın

Fotoğraf çekerken gereksiz yerde zoom yapmayın. Mümkün olduğunca geniş açı kullanın. Ancak gereğinden fazla geniş açı kullanmanın da dezavantajları olacağını unutmayın;  

- Örneğin küçük bir oda olduğunda daha fazla bir büyüklükte görünebilir.
- Geniş açı perspektifte bozulmalara neden olarak, ortamın genişliği ve derinliği hakkında yanıltıcı bilgi verebilir.

Bundan kaçınmak için; arkanızda yer varsa mümkün olduğunca geriye gidip, zoom yaparak aynı görüntüyü yakalamaya çalışın.

9 - Yatay fotoğraflar çekin

Zaten televizyonlarınızın veya sinema perdelerinin şeklinden de anlayacağınız üzere, çoğu film, dizi film ve still fotoğraflar yatay olarak çekilmektedir. Mümkün olduğunca az dikey fotoğraf çekin.

10 - Yakın çekim yok! Kar yok! Romantik mum fotoğrafı yok! Çiçek yok! Hele selfie hiç yok ! 🙂

Yönetmenlerin veya görüntü yönetmenlerinin bir mekan hakkında fikir sahibi olabilmeleri için o mekanı ortalama olarak geniş yansıtan fotoğraflar çekmeye çalışın. Ayrıca evinizin veya bahçenizin kar altındaki fotoğraflarını veya akşam romantik yemek masasınızdaki mumların ya da şöminenizde yanarken çıtırdayan odunların fotoğrafları görüntü yönetmenleri için herhangi bir şey ifade etmemektedir. Lütfen bu fotoğraflarla zaman kaybetmeyin. Bahçenizin karlar altındaki değil, ancak karlardan ve yapraklardan temizlenmiş bahar veya yaz aylarındaki görüntüsü bizim daha çok işimize yarayacaktır. Bunu lütfen unutmayın.

11 - Evinizde çekeceğiniz fotoğraflarda neler görünmeli?

Çekeceğiniz fotoğrafların, mekanstop.com'da potansiyel müşterilerimize bir hikaye anlatacağını unutmayın. Bu fotoğraflarlarla, bizi evinizde kısa bir süreliğine de olsa misafir etmiş olacaksınız.
• İlk olarak evinize ilk gelen bir misafirin gözünden evinizin dışarıdan görüntüsünün fotoğrafını çekin. Size ilk kez konuk olan biri, size gelirken evinize yaklaştığında ne görür? Mahalle meydanından, sokaktan, bahçe duvarından görüntü almaya çalışın.

• Evinizin giriş holünü (hayat) farklı açılardan çekin.
• Oturma odasını;
• Yemek odasını;
• Varsa diğer katları;
• Ve son olarak da bahçeden kareler çekin.

Bir odayı fotoğraflamaya başladığınızda önce kapıdan ilk girdiğiniz anda gördüğünüz görüntünün fotoğrafını çekin. Sonra mümkün olan her köşeden sırasıyla odanın her açısının fotoğrafını çekin. Bundan sonra, odada önem arzettiğini düşündüğünüz köşelerin, (piyano, şömine?) fotoğraflarını çekin. Evinizde farklılık yaratan köşelerin fotoğraflarını çekmeyi unutmayın. Evinizde dekoratif olarak sıradışı görüntüler arzeden köşeleri mutlaka çekin. Bu eskitilmiş demirden yapılmış bir kitaplık da olabilir; yapraklara boğulmuş ve yosun tutmuş bir bahçe duvarı bile olabilir veya artık kullanılmasa da bahçenizdeki eski tandır bile olabilir ?!!!

Fotoğraflarınız temiz ve net oldukça işe yaramaları ihtimali artacaktır. Çatıya çıkabiliyorsanız oradan da fotoğraflar çekin. Şömeninizin önüne koyacağınız sandalyelerin fotoğrafları hoş olabilir ancak biz şöminenin kendisini de görmek isteriz. Sonuç olarak müşterilerimiz hoş kurgulamaların değil, mekanın gerçekçi bir şekilde tanımlanmasına yarayacak görüntülerine daha çok değer vermektedirler.

12 - Kaç adet fotoğraf çekeceksiniz?

Çekebildiğiniz kadar çekin. Ancak kalitesi düşük ve gereksiz fotoğraflar bizim değerlendirme yapmamızı ve onları websitemize yüklememizi geciktirir. Ancak müşterinin köşeden sonra nereye gidiliyor şeklindeki bir sorusu, evi yeterince açıklayıcı bir şekilde çekmediğiniz anlamına gelir.

13 - Fotoğrafları USB, DVD veya CD

Fotoğrafları bir düzen içersinde çekmeye çalışın. Mümkünse fotoğrafları yeniden isimlendirmeyin; Ancak mutlaka isimlendirmeniz gerekiyorsa, fotoğrafları tanımlayan isimlerin başına, numaralar yazmayı unutmayın. Çünkü, bilgisayarlar sıralamaları genelde alfabetik sıraya göre yaptıkları için, odalara göre isimlendirilen fotoğrafların sırası, çekim tarih/saat sırasına göre değil, tamamen alfabetik sıraya göre oluşacaktır ve fotoğrafların orjinal sırası bozulacaktır. Bu da bize eziyet etmeniz anlamına gelir! 🙁

Bu nedenle, fotoğrafların isimlerinin başına numaralar koyun ve bu numaralar 01, 02, 03 şeklinde devam etsin. Fotoğrafları tanımlayacak açıklamalar yazmak istiyorsanız. bunları bir metin dosyasına yazıp, bize fotoğrafları göndereceğiniz USB flash bellek, DVD veya CD'nin içine ayrıca kaydedin.

14 - Birkaç fotoğrafı mekanstok@gmail.com e-posta adresine yollayın.

ILETISIM sayfımızdaki kayıt formunu doldurduktan sonra çektiğiniz fotoğraflardan birkaçını mekanstok@gmail.com adresine e-posta'yla yollayın. Biz fotoğrafların teknik yeterliliğine veya mekanın niteliğine göre kabul veya red edeceğiz. Bu e-posta'ya kendi isim, telefon ve adres bilgilerinizi de yazmayın unutmayın! Fotoğraflarınız ön elemede elenmiş ise bunun nedeni teknik yetersizlikler veya mekanınıza benzer yerlerin kendi database'imizde hali hazırda var olmasıdır.

15 - Fotoğraflarınız ön elemeyi geçti, tebrikler! Mekan Kayıt Formu ve Sözleşmemizle tanışma zamanı!

Bize e-posta'yla göndermiş olduğunuz fotoğrafları değerlendirerek, ön elemeyi geçtiğinize dair haber vermek için size gönderdiğimiz e-posta'da, kayıt numaranızı ve kayıt formunuzu göndereceğiz. Doldurup imzaladığınız formunuzu, fotoğrafları kaydeceğiniz USB, DVD veya CD'yi bir zarfa koyup bize göndereceksiniz. Bu arada USB, DVD veya CD'nin üzerine size gönderdiğimiz kayıt numarasını, kendi adınız soyadınızı, telefon ve e-posta bilgilerinizi yazmayı sakın unutmayın. Formundan ayrı düşmüş ve kime ait olduğu belli olmayan bir kayıt nesnesinde dünyanın en güzel mekanının fotoğrafları bile olsa hiçbir işe yaramayacaktır.

FORMU IMZALAMAYI UNUTMAYIN!
Size göndermiş olduğumuz kayıt formunu veya bu sayfadaki Mekan Kayıt Formu'ndaki Sözleşme Şartları'nı okuduktan sonra kutucuğu işaretleyin. Dikkatinizi çekmek isteriz, imzalayıp bize yollayacağınız online kayıt formu, gönderdiğiniz fotoğrafları www.mekanstok.com adresine koymamız için gerekli izni bize verdiğiniz ve bizimle çalışma şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. Kayıt işleminden sonra fotoğrafları web sitemizde yayınlamak veya mekanınızı müşterilerimizin dikkatine sunmak için tekrar izninize başvurulmayacaktır. Müşterilerimiz mekanınızı beğenirse, sizinle irtibata geçilecektir.

Fotoğrafları göndereceğiniz adresimiz şöyle:

İris Prodüksiyon San. Tic. Ltd. Şti.
Darüşşafaka Mah. Gazeteciler Sitesi A4 Blok Daire:6 34457 Tarabya - Sariyer /İstanbul

Fotoğrafları USB/ CD / DVD'ye kaydederken dikkat etmeniz gereken şeyler için bir sonraki başlığı mutlaka çok iyi okuyun.

16 - Fotoğrafları USB, CD veya DVD

Fotoğraflarınızı JPEG olarak kaydedin.
Dijital fotoğraf formatları arasında JPEG en az yer kaplayan formattır. Siz fotoğrafları TIFF kaydetseniz bile biz onları JPEG'e çevirip öyle internete koyacağız. Bu nedenle TIFF formatıyla uğraşmanıza hiç gerek yok.

Fotoğraflar çok küçük boyutta olmasın!
Sistemimizde yer alacak fotoğrafların değişik araçlarda (akıllı telefonlarda, tablet ve masaüstü bilgisayarlar) ve değişik boyutlarda görüntüleneceğini göz önünde bulundurarak, çok küçük göndermemenizi istiyoruz. Uzun kenarının 1600 pixel olması bizim için yeterlidir.

Fotoğrafları başka bir dosya formatına iliştirmeyin.
Fotoğrafları olduğu gibi direk, jpeg olarak bize gönderin. Onları word, Photoshop ve PDF veya powerpoint formatındaki dosyalarda göndermeyin. Eğer resimaltları yazacaksanız, bunları başka bir metin dosyasına yazıp USB / DVD veya CD'nin içine ayrıca yükleyin.

• CD'nin üzerindeki yazılar mutlaka okunaklı olmalı!
İçine fotoğraf kaydedilerek adresimize gönderilen çok fazla sayıda USB / DVD veya CD alıyoruz. Onlarla çok dikkatli bir şekilde ilgileniyor ve saklıyoruz. Ancak üzerinde yazı olmayan veya üzerindeki yazılar okunamayan USB / DVD veya CD'lerin hiçbir önemi ve anlamı yok. USB / DVD veya CD'nin üzerine adınızı, soyadınızı e-posta adresinizi ve telefonunuzu mutlaka yazın.  Online kayıt formumuzu doldurduğunuzda, size verilecek olan kayıt numaranızı bu USB / DVD veya CD'nin üzerine mutlaka yazın.

17 - Ön elemede seçilmiş olmanıza rağmen daha sonra red yanıtı aldınız! Neden?

Sizlerden en başta istediğimiz birkaç fotoğrafı değerlendirerek mekanstok.com database'ine girmeye hak kazandığınızı size bildirdikten sonra, bize fotoğrafların bulunduğu CD'yi ve katılım formunu bize gönderdiniz. Her ne kadar, mutlu sona yaklaşmış olsak da, her şey bitmiş değil! Bizden red yanıtı alma olasılığınız halen var. Eğer böyle bir red yanıtı aldıysanız, bilin ki yolunda gitmeyen bazı şeyler vardır. Bunlar;

• Kayıt formunun olması gerektiğini gibi doldurulup imzalanmamış olmasından;
• Fotoğrafların çok küçük olmasından;
• Fotoğrafların net olmamasından veya yeterince iyi ışık almamış olmasından;
• Gönderdiğiniz CD/DVD'de çok az fotoğraf olmasından;
• Mekanı tanımlayıcı kelimelerin fotoğraf isimlerinde belirtilmemiş olmasından.
• Portfolio'muzda evinize/mekanınıza benzeyen çok fazla ev olmasından kaynaklanıyor olabilir.

 Farklı nedenlerden dolayı reddedilmiş mekan sahipleri karamsarlığa kapılmamalı; fotoğrafları iyi çekilmiş mekanlar/lokasyonlar her zaman ilgimizi çeker: çünkü hayatımızı müthiş derece kolaylaştırırlar. Size bildirilen hatayı düzeltin ve başvurunuzu tekrar yapın.

18 - Ücretler

Firmamız, web sitemizde kayıtlı olan mekanların prodüksiyon firmaları tarafından kiralandığı ve kullanıldığı ölçüde para kazanmaktadır. Web sitemizi internet üzerinde ziyaret etmek ücretsizdir. Müşterilerimiz portalımızı ziyaret edip, beğendikleri bir mekanda çekim yapmaya karar verdiklerinde onlara fatura kesiyoruz. Her ne kadar masrafları minimumda tutarak bu portalı ayakta tutsak da, gönderdiğiniz yüzlerce fotoğrafı sisteme kaydedip, internete yükleyen kişileri firmamızda çalıştırıyoruz. Bu kişiler mekanınızın doğru şekilde kategorilendirilmesi ve fotoğrafların her birinin ayrı ayrı doğru anahtar kelimelerle tanımlanması için emek sarfediyorlar. Doğru kategorilendirme ve doğru anahtar kelimeler, prodüksiyonlarına en uygun mekanı arayan profesyonellerin o mekanı en kısa zamanda bulmalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de evinin mekanstok.com database'inde yer alması için fotoğraf gönderenlerden küçük de olsa bir ücret almak zorundayız. Ama hemen belirtelim, "kayıt ücretini" gönderdiğiniz fotoğraflar portalımıza yüklendiği zaman değil, o mekan ilk kez kiralandığı zaman bizde oluşan alacağınızdan tahsil ediyoruz. Bu ücretin de kaç para olacağını öğrenmek istiyorsanız, kayıt formunu doldurduktan sonra, evinizde çektiğiniz fotoğraflardan birkaç tanesini mekanstok@gmail.com adresimize, kişisel bilgilerinizi de ekleyerek (Adres, cep telefonu) gönderdiğiniz takdirde, mekanın ve fotoğrafların zorluğuna göre değerlendirerek size bu ücreti bildireceğiz. Ödemeniz gereken ücreti düşük miktarda tutmamızın en önemli sebebi ise, mekanınızın mutlaka kiralanacağı konusunda size herhangi bir garanti veremiyor oluşumuz. Portalımıza kayıt olduktan sonra mekanınızdaki ilk çekim belki 1 ay, belki 6 ay, belki de 1 sene sonra gerçekleşecek. Sonuçta, mekanınızda bir prodüksiyon yapmaya karar verecek olan film şirketleri, ajanslar veya fotoğrafçılardır. Mekanınızı film çekimleri için hemen kiralanacağını "garanti eden" hiç kimseyle çalışmamanızı öneririz. Çünkü kesinlikle size doğruyu söylemiyorlar... Fotoğraflarınız bize ulaştıktan hemen portala yüklenemeyecek olabilir. Çünkü, bunca fotoğrafı hazırlayıp internete yüklemek takdir edersiniz ki zaman almaktadır. Ancak emin olun ki, fotoğrafların portala yüklenmemiş olduğu dönemde bile bu fotoğrafları mümkün olduğunca müşterilerimizin görebilmelerini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.