Prodüksiyonlar için kiralık mekanlar
Locations for productions

Evimi kiralamak istiyorum!

MEKANINIZI MEKANSTOK.COM’A ÜCRETSİZ KAYDETTİRİN.

Mekanstok.com mekan sahiplerini, prodüksiyon şirketleriyle buluşturuyor. Evinizin, ofisinizin, villanızın, çiftliğinizin, dizi film, film, reklam veya fotoğraf prodüksiyonları için kiralanmasını istiyorsanız doğru adrestesiniz. Evinizi ücretsiz olarak mekanstok.com’a kaydettirmek için bu sayfadaki formu doldurmanız yeterli.

Şu anda içinde bulunduğunuz sayfada olan yönergelere uygun olarak fotoğraflarını çekin, ve birkaç örnek fotoğrafı bu e-posta adresine yollayın. Bu sayfadaki başvuru formunu da doldurarak bize yollayın. Mekanınızın fotoğraflarını çekmek ve diğer bütün merak ettiğiniz konularla ilgili ayrıntılar sayfanın sol tarafındaki metinlerde detaylı olarak açıklanmış durumda. Lütfen 10-15 dakikanızı ayırarak bütün bilgileri çok dikkatli bir şekilde okuyun. Başka sormak istediğiniz konular için bu e-posta adresine mesajınızı gönderin.

Evinizi dizi film, uzun metraj film, reklam çekimleri ve fotoğraf çekimlerine (katalog, ürün, still life) günlük kiralayarak yüksek gelir elde edebilirsiniz. Son derece profesyonel çalışan prodüksiyon ekipleri, ihtiyaç duydukları mekanlarla ilgili bilgileri bizimle paylaştıklarında, onlara en uygun mekanları, evleri buluyoruz. Kiralama şartları kendilerine uyan mekanlar arasından bir önseçim yapan görevliler, evinize keşif ziyaretinde bulunup evinizin söz konusu prodüksiyona uygun olup olmadığının kontrol ederler. Eğer herşey uygunsa, eviniz kiralanmaya hazır demektir. Dizi çekimleri için çekim saatleri değişebilir, ancak toplam 1 günlük çekim için mekan kiralamaları reklam prodüksiyonlarında, çekimler çok erken başlayabilir. Bu nedenle sabah 06:30’da bile prodüksiyon araçlarını kapınızın önünde hazır görürseniz hiç şaşırmayın! Prodüksiyona uygun olarak mekanın içinde çok büyük bir değişiklik yapılmayacaksa, önce sanat ekibi yanlarında getirdikleri aksesuvarlarla mekanı çekime hazır hale getirirler. Işık ve set ekibi gerekli hazırlıkları yaptıktan, yönetmen, yönetmen yardımcıları ve oyuncular da hazır olduktan sonra evinizde belki de o güne kadar pek tanık olmadığınız bir heyecana tanık olacaksınız. Evet, bu koşuşturma ve heyecandan biraz ürkebilir ve telaşa kapılabilirsiniz. Ama günün sonunda, ekip size teşekkür edip mekanınızdan ayrıldıktan sonra, kazandığınız parayla birlikte unutamayacağınız bir anı hafızanıza işlenmiş olacak.

Her türlü konuda bize danışabilirsiniz;

Adresimiz:
Engin Aydeniz (0533 2352502)
Iris Prodüksiyon San. ve Tic. Ltd. Sti.
Darüssafaka Mah. Gazeteciler Sitesi A4 Blok D:6 34457 Tarabya – Sariyer – İstanbul

 

Lütfen Mekan Kayıt Formu'nu doldurun

Adınız & Soyadınız (gerekli) / Name & Surname (required)

Konu (gerekli) / Subject (required)

E-postanız (gerekli) / Your e-mail (required)

Cep telefon numaranız (gerekli) / Your mobile phone number (required)

Ev veya iş telefon numaranız / Home or business phone number

İkamet adresiniz (Mekan başvuruları için gereklidir. Lütfen eksiksiz yazınız)
Your adress (Required for the application)

Kiralamak istediğiniz mekan/ların adres/leri (Mekan başvuruları için gereklidir. Lütfen eksiksiz yazınız)
Adress of the Location (Required for the application)

Evinizi satmak ya da uzun dönem kiralamak gibi bir planınız var mı? (Gerekli)
Do you have a plan to sell your house or rent it out for long term?
(required.)

Notlar / Notes

Sözleşme Şartlarını kabul ediyorum. (Sözleşme Şartları için lütfen tıklayınız) (gerekli)

Güvenlik için harfleri metin kutusuna yazin.

captcha

Mekanınızı dizi filmlere kiralamanız için önemli bilgiler:

1 - Lokasyon nedir?

Televizyon veya film şirketleri ya da reklam ajansları yeni bir film /prodüksiyon yapmaya karar verdiklerinde önlerine çıkan ilk sorun, bu çekimin yapılacağı yer konusudur. İlk zamanlarda ekipmanlar çok büyük ve ağır olduğu için, çekimlerin stüdyoların dışında yapılabilmesine pek imkan yoktu. Ama günümüzde film veya fotoğraf çekimleri gerektiğinde stüdyonun dışındaki her alanda yapılabilmektedir. Küçük kameralar ve ışık ekipmanları çekimleri istenilen her yerde mümkün hale getirmesinden başka, set giderlerini de olabildiğince azaltmıştır. Bu şekilde, film endüstrisinin mekan / lokasyon bulma ihtiyacını karşılamak üzere yeni bir iş kolu doğmuştur.

2 - Benim mekanım bu iş için kullanılabilir mi?

Neden olmasın? Ancak bu iş için mekanınızın büyük olması çok önemlidir. Çünkü en küçük bir ekip bile, en az 8, 12 veya 15 kişiden oluşmaktadır ve böyle ekibin evinize sığacağından emin olmalısınız. Örneğin, mutfağınızın bir film prodüksiyonu için yeterince büyük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak bu mutfağın yanındaki bir küçük oda kamera ve ses ekibinin işlerini yürütmesine ve yakınındaki bir başka oda da, saç ve makyaj odası olarak kullanılmaya uygun olması işleri çok kolaylaştıracaktır!

3 - Mekanım doğru yerde mi?

Evinizde/mekanınızda küçük boyutlu bir film ekibinin çalışıyor olması bile, ekip içinde ayrı görevdeki kişilerin kendi özel araçlarıyla geleceği evinizin sokağında baş ağrıtacak bir trafik yoğunluğuna neden olabilir. Hatta biraz daha büyük bir ekibin ışıklarını taşıyan bir kamyonun, mobil bir jeneratör  ve katering araçlarının sokağınızı içinden çıkılmaz bir hale getireceğini tahmin edebilirsiniz. Bu anlamda, park alanı ihtiyacı çok önemlidir. Mekanınızın merkeze olan uzaklığı da önemlidir ve günümüzde çoğunluk çekimlerin İstanbul ve yakın çevresinde yapılmakta olduğu gerçeği yadsınamaz. Fakat bu gerçek, çok sıradışı özelliklere sahip ancak merkeze uzak olan mekanınızın film sektöründe kiralanması için hiçbir şansı olmayacağı anlamına da gelmez. Mekanınızın sıradışı özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsanız bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz.

4 - Neden mekanstok.com?

Mekanstok.com, sektörde uzun yıllardır iç mekan fotoğrafçılığı yapan ekibinin zengin portfolio'suyla piyasaya yeni bir soluk getirmesinin yanı sıra, ana ilke olarak edindiği profesyonel ve ahlaklı çalışma prensipleriyle bu işi hakkıyla yapılması gerektiğine inanmakta ve bunu işine de yansıtmaktadır. Mekanstok.com'un yapacağı her kiralamada alacağı servis bedeli, ajans komisyonu bellidir ve bu listelenmiştir.  Günümüzde her sokak başında türeyen, ancak bir önceki gün hangi mesleği yaptıkları karanlıkta olan "emlak ofisleri"nin etik olmayan uygulamalarıyla kamuoyunun bu sektöre olan inancını zayıflattığı günümüzde profesyonel etik değerlere bağlı olmak, bir işi keyifle yapmamızın en büyük dayanaklarından biridir.

5 - Mekanınızın güzel fotoğraflarını çekin ve bize yollayın!

Mekanınıza portalımızda yer vererek müşterilerimize sunmamız için mekanınızın fotoğraflarını bize göndermeniz gerekmektedir. Müşterilerimiz herşeyden önce kiralayacakları mekanın fotoğraflarını görmek isterler. Ancak ilk başta ihtiyacımız olan bir profesyonelin elinden çıkmış fotoğraflar değildir; o mekanı anlatacak güzellikte olan fotoğraflar bize ilk eleme için yetmektedir. Prodüksiyon firmalarının veya fotoğrafçıların zamanları kısıtlıdır ve mekanın keşfi için onlara ayrılan süre sona erdiğinde hangi mekanda filmin çekileceğine karar verilmesi için artık sizlerin göndereceğiniz fotoğraflar bazen çok gerekli olabilir. Ancak karanlık ve net olmayan fotoğraflar, güzel bir vazonun yakından çekilmiş bir fotoğrafı veya romantik bir akşam yemeğinde masa üzerinde yanan mumların yakından çekilmiş fotoğrafları mekan hakkında maalesef yeterli bilgiyi vermeyebilirler.  

Gönderdiğiniz fotoğraflar üzerinden yaptığımız değerlendirmede mekanınız geçer not alırsa sizden mekanınızın nitelikli ve kaliteli fotoğraflarını isteyeceğiz. Doğru şekilde kullanılan modern dijital fotoğraf makinaları tatmin edici sonuçlar vermeye son derece müsaittir. İşte size birkaç ipucu:

6 - Fotoğraf çekerken makinanızı sabit tutun!

Çoğu kişi kompakt makinaların hünerlerine fazla güvenirler ve herhangi bir anda çektikleri fotoğrafların, o anda makinalarının arkasındaki ekranlardan göründükleri kadar net ve güzel olduğunu yanılgısına kapılabilirler. Ancak fotoğraflar bilgisayara aktarılarak gerçek boyutlarında izlendiğinde, maalesef son derece flu (netsiz) oldukları gerçeğiyle yüzleşebilirler.

Bu nedenle net fotoğraflar çekmek için makinanızı sabit tutun; makinanızı bir tripoda (üç ayak) takın; tripod yoksa bir monopoda (tek ayak) takın; o da yoksa, fotoğraf çekerken yanınızda bulunan birinin omuzundan faydalanın! Arkadaşınızı fotoğrafı çektiğiniz yöne doğru ayakta durmasını isteyin ve siz fotoğraf makinanızı tuttuğunuz ellerinizi onun omzuna  koyarak, fotoğraf çekerken makinasının titrememesini sağlayın. Yeter ki fotoğraflar net olsun ve bize mekan hakkında bilgi versin. Bu arada biz gerek görürsek, kendi fotoğrafçımızı göndererek mekanın fotoğraflarını bir kez daha çekeceğiz.

7 - Küçük fotoğraflar ise yaramaz!

Makinanızın ayarını medium (orta) veya large (büyük) şeklinde ayarlayın. Bize gönderdiğiniz fotoğraflar en az 1600 pixel büyüklüğünde olsun.

8 - Geniş açı kullanın

Fotoğraf çekerken gereksiz yerde zoom yapmayın. Mümkün olduğunca geniş açı kullanın. Ancak gereğinden fazla geniş açı kullanmanın da dezavantajları olacağını unutmayın;  

- Örneğin küçük bir oda olduğunda daha fazla bir büyüklükte görünebilir.
- Geniş açı perspektifte bozulmalara neden olarak, ortamın genişliği ve derinliği hakkında yanıltıcı bilgi verebilir.

Bundan kaçınmak için; arkanızda yer varsa mümkün olduğunca geriye gidip, zoom yaparak aynı görüntüyü yakalamaya çalışın.

9 - Yatay fotoğraflar çekin

Zaten televizyonlarınızın veya sinema perdelerinin şeklinden de anlayacağınız üzere, çoğu film, dizi film ve still fotoğraflar yatay olarak çekilmektedir. Mümkün olduğunca az dikey fotoğraf çekin.

10 - Yakın çekim yok! Kar yok! Romantik mum fotoğrafı yok! Çiçek yok! Hele selfie hiç yok ! 🙂

Yönetmenlerin veya görüntü yönetmenlerinin bir mekan hakkında fikir sahibi olabilmeleri için o mekanı ortalama olarak geniş yansıtan fotoğraflar çekmeye çalışın. Ayrıca evinizin veya bahçenizin kar altındaki fotoğraflarını veya akşam romantik yemek masasınızdaki mumların ya da şöminenizde yanarken çıtırdayan odunların fotoğrafları görüntü yönetmenleri için herhangi bir şey ifade etmemektedir. Lütfen bu fotoğraflarla zaman kaybetmeyin. Bahçenizin karlar altındaki değil, ancak karlardan ve yapraklardan temizlenmiş bahar veya yaz aylarındaki görüntüsü bizim daha çok işimize yarayacaktır. Bunu lütfen unutmayın.

11 - Evinizde çekeceğiniz fotoğraflarda neler görünmeli?

Çekeceğiniz fotoğrafların, mekanstop.com'da potansiyel müşterilerimize bir hikaye anlatacağını unutmayın. Bu fotoğraflarlarla, bizi evinizde kısa bir süreliğine de olsa misafir etmiş olacaksınız.
• İlk olarak evinize ilk gelen bir misafirin gözünden evinizin dışarıdan görüntüsünün fotoğrafını çekin. Size ilk kez konuk olan biri, size gelirken evinize yaklaştığında ne görür? Mahalle meydanından, sokaktan, bahçe duvarından görüntü almaya çalışın.

• Evinizin karşıdan görünüşünü çekin; 
• Çevresini ve bulunduğu sokağı çekin; 
• Evinizin giriş holünü (hayat) farklı açılarını çekin;
• Oturma odasını;
• Yemek odasını;
• Varsa diğer oda ve katları;
• Ve son olarak da bahçeden kareler çekin.

Bir odayı fotoğraflamaya başladığınızda önce kapıdan ilk girdiğiniz anda gördüğünüz görüntünün fotoğrafını çekin. Sonra mümkün olan her köşeden sırasıyla odanın her açısının fotoğrafını çekin. Bundan sonra, odada önem arzettiğini düşündüğünüz köşelerin, (piyano, şömine?) fotoğraflarını çekin. Evinizde farklılık yaratan köşelerin fotoğraflarını çekmeyi unutmayın. Evinizde dekoratif olarak sıradışı görüntüler arzeden köşeleri mutlaka çekin. Bu eskitilmiş demirden yapılmış bir kitaplık da olabilir; yapraklara boğulmuş ve yosun tutmuş bir bahçe duvarı bile olabilir veya artık kullanılmasa da bahçenizdeki eski tandır bile olabilir ?!!!

Fotoğraflarınız temiz ve net oldukça işe yaramaları ihtimali artacaktır. Çatıya çıkabiliyorsanız oradan da fotoğraflar çekin. Şömeninizin önüne koyacağınız sandalyelerin fotoğrafları hoş olabilir ancak biz şöminenin kendisini de görmek isteriz. Sonuç olarak müşterilerimiz hoş kurgulamaların değil, mekanın gerçekçi bir şekilde tanımlanmasına yarayacak görüntülerine daha çok değer vermektedirler.

12 - Kaç adet fotoğraf çekeceksiniz?

Çekebildiğiniz kadar çekin. Ancak kalitesi düşük ve gereksiz fotoğraflar bizim değerlendirme yapmamızı ve onları websitemize yüklememizi geciktirir. Ancak müşterinin köşeden sonra nereye gidiliyor şeklindeki bir sorusu, evi yeterince açıklayıcı bir şekilde çekmediğiniz anlamına gelir.

13 - Fotoğrafları çektikten sonra nelere dikkat edeceksiniz?

Fotoğrafları çektikten sonra nelere dikkat edeceksiniz?

Fotoğraflarınızı JPEG olarak kaydedin.
Dijital fotoğraf formatları arasında JPEG en az yer kaplayan formattır. Siz fotoğrafları TIFF kaydetseniz bile biz onları JPEG'e çevirip öyle internete koyacağız. Bu nedenle TIFF formatıyla uğraşmanıza hiç gerek yok.

Fotoğraflar çok küçük boyutta olmasın!
Sistemimizde yer alacak fotoğrafların değişik araçlarda (akıllı telefonlarda, tablet ve masaüstü bilgisayarlar) ve değişik boyutlarda görüntüleneceğini göz önünde bulundurarak, çok küçük göndermemenizi istiyoruz. Uzun kenarının 1600 pixel olması bizim için yeterlidir.

Fotoğrafları başka bir dosya formatına iliştirmeyin.
Fotoğrafları olduğu gibi direk, jpeg olarak bize gönderin. Onları word, Photoshop ve PDF veya powerpoint formatındaki dosyalarda göndermeyin. Eğer resim altları yazacaksanız, bunları başka bir metin dosyasına yazıp bize yollayın.

14 - Fotoğrafları mekanstok.com'a göndermeden önce yeniden isimlendirmek gerekiyor mu?

Fotoğrafları bir düzen içersinde çekmeye çalışın. Mümkünse fotoğrafları yeniden isimlendirmeyin; Ancak mutlaka isimlendirmeniz gerekiyorsa, fotoğrafları tanımlayan isimlerin başına, numaralar yazmayı unutmayın. Çünkü, bilgisayarlar sıralamaları genelde alfabetik sıraya göre yaptıkları için, odalara göre isimlendirilen fotoğrafların sırası, çekim tarih/saat sırasına göre değil, tamamen alfabetik sıraya göre oluşacaktır ve fotoğrafların orjinal sırası bozulacaktır. Bu da bize eziyet etmeniz anlamına gelir! 🙁

Bu nedenle, fotoğrafların isimlerinin başına numaralar koyun ve bu numaralar 01, 02, 03 şeklinde devam etsin. Fotoğrafları tanımlayacak açıklamalar yazmak istiyorsanız, bunları bir metin dosyasına (word, note) yazıp, bize fotoğraflarla birlikte yollayın. Fotoğrafları, mekanstok@gmail.com adresine direk olarak, veya wetransfer veya whatsapp (0533 235 25 02) üzerinden yollayabilirsiniz.

15 - Birkaç fotoğrafı mekanstok@gmail.com e-posta adresine yollayın.

ILETISIM sayfımızdaki kayıt formunu doldurduktan sonra çektiğiniz fotoğraflardan birkaçını mekanstok@gmail.com adresine e-posta'yla (veya 0533 235 2502 no'lu telefona whatsapp üzerinden yollayın. Biz fotoğrafların teknik yeterliliğine veya mekanın niteliğine göre kabul veya red edeceğiz. Bu e-posta'ya kendi isim, telefon ve adres bilgilerinizi de yazmayı unutmayın! Fotoğraflarınız ön elemede elenmiş ise bunun nedeni teknik yetersizlikler veya mekanınıza benzer yerlerin kendi database'imizde hali hazırda var olmasıdır.

16 - Fotoğraflarınız ön elemeyi geçti, tebrikler! Mekan Kayıt Formu ve Sözleşmemizle tanışma zamanı!

Bize e-posta'yla göndermiş olduğunuz fotoğrafları değerlendirerek, ön elemeyi geçtiğinize dair haber vermek için size gönderdiğimiz e-posta'da, kayıt numaranızı ve kayıt formunuzu göndereceğiz. Doldurup imzaladığınız formunuzu, fotoğrafları kaydeceğiniz USB, DVD veya CD'yi bir zarfa koyup bize göndereceksiniz. Bu arada USB, DVD veya CD'nin üzerine size gönderdiğimiz kayıt numarasını, kendi adınız soyadınızı, telefon ve e-posta bilgilerinizi yazmayı sakın unutmayın. Formundan ayrı düşmüş ve kime ait olduğu belli olmayan bir kayıt nesnesinde dünyanın en güzel mekanının fotoğrafları bile olsa hiçbir işe yaramayacaktır.

FORMU IMZALAMAYI UNUTMAYIN!
Size göndermiş olduğumuz kayıt formunu veya bu sayfadaki Mekan Kayıt Formu'ndaki Sözleşme Şartları'nı okuduktan sonra kutucuğu işaretleyin. Dikkatinizi çekmek isteriz, imzalayıp bize yollayacağınız online kayıt formu, gönderdiğiniz fotoğrafları www.mekanstok.com adresine koymamız için gerekli izni bize verdiğiniz ve bizimle çalışma şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. Kayıt işleminden sonra fotoğrafları web sitemizde yayınlamak veya mekanınızı müşterilerimizin dikkatine sunmak için tekrar izninize başvurulmayacaktır. Müşterilerimiz mekanınızı beğenirse, sizinle irtibata geçilecektir.

Fotoğrafları bize nasıl yollayacaksınız? 

Fotoğrafları bize, mekanstok@gmail.com adresine eposta'yla gönderebilri; aynı eposta adresini kullanarak wetransfer yapabilir, ya da whatsapp üzerinden 0533 235 25 02 no'lu telefona yollayabilirsiniz.

17 - Ön elemede seçilmiş olmanıza rağmen daha sonra red yanıtı aldınız! Neden?

Sizlerden en başta istediğimiz birkaç fotoğrafı değerlendirerek mekanstok.com database'ine girmeye hak kazandığınızı size bildirdikten sonra, bize evinizin veya mekanınızın bütün fotoğrafların ulaştırdınız. Her ne kadar, mutlu sona yaklaşmış olsak da, her şey bitmiş değil! Bizden red yanıtı alma olasılığınız halen var. Eğer böyle bir red yanıtı aldıysanız, bilin ki yolunda gitmeyen bazı şeyler vardır. Bunlar;

• Kayıt formunun olması gerektiğini gibi doldurulup imzalanmamış olmasından;
• Fotoğrafların çok küçük olmasından;
• Fotoğrafların net olmamasından veya yeterince iyi ışık almamış olmasından;
• Bize gönderdiğiniz fotoğraf sayısının az olmasından;
• Mekanı tanımlayıcı kelimelerin fotoğraf isimlerinde belirtilmemiş olmasından.
• Portfolio'muzda evinize/mekanınıza benzeyen çok fazla ev olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Farklı nedenlerden dolayı reddedilmiş mekan sahipleri karamsarlığa kapılmamalı; fotoğrafları iyi çekilmiş mekanlar/lokasyonlar her zaman ilgimizi çeker: çünkü hayatımızı müthiş derece kolaylaştırırlar. Size bildirilen hatayı düzeltin ve başvurunuzu tekrar yapın.

Eğer fotoğraf çekimi konusunda yeterli beceriye sahip değilseniz, mekanınızın fotoğraflarını mutlaka bir profesyonele çektirip bize yollayın. Mekanınızın fotoğraflarının profesyonel çekimi konusunda belli bir bedel karşılığında biz de size yardımcı olabiliriz. Bu fotoğraf çekiminin ücreti, mekanınızın şirketimizin merkezine uzaklığına paralel olarak değişebilecektir.

18 - Ücretler

Portalımıza kayıt ücretsizdir.  

Ancak evinizin ilanının belli bir süre için birinci sayfadan görünmesi için ilan vermeniz de mümkündür. Bunun için lütfen Mekanstok.com yöneticisinden fiyat alınız. 

Firmamız, web sitemizde kayıtlı olan mekanların prodüksiyon firmaları tarafından kiralandığı ve kullanıldığı ölçüde para kazanmaktadır. Web sitemizi internet üzerinde ziyaret etmek ücretsizdir. Müşterilerimiz portalımızı ziyaret edip, seçtikleri mekanda çekim  gerçekleştirdiklerinde onlara fatura kesiyoruz.

Sonuç olarak mekan sahibi kaç para alacak?
Gerekli görüşmeleri yaptıktan ve karşılıklı sözleşmelerimizi imzalayıp mekanstok.com yöneticisini "Yetkili Mekan Menajeri" olarak yetkilendirdikten sonra firmamız kiralama ücreti üzerinden %20 hizmet bedeli almaktadır. Ancak firmamızı tek mekan menajeri olarak yetkilendirmediğiniz durumlarda, hizmet bedeli tutarımız değişmektedir. Bu nedenle şirketimizi yetkili mekan menajeri olarak yetkilendirmeniz her bakımdan sizin yararınıza olacaktır.  

Eğer mekan sahibi bu kiralama için fatura kesemiyorsa, evi sizden biz kiralıyoruz ve gerekli vergi hesaplamalarını yapıp, kiracı prodüksiyon şirketine faturayı biz kesiyoruz. Fatura tutarının %25'ini kira stopajı olarak Maliye'ye ödemek üzere ayırıyoruz; kiralamayla ilgili komisyonumuz ve eğer varsa masraflar düşüldükten sonra kalan parayı size ödüyoruz.